piątek, 14 lipca 2017

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

1. Nietypowe symptomy problemów z wątrobą

Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą one przybierać różną formę. Niektóre z nich są widoczne... na skórze.

Warto znać typowe zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu różnych chorób wątroby. Dzięki temu mamy szansę na szybsze postawienie trafnej diagnozy. Należy wiedzieć, że objawem chorego organu jest nie tylko zażółcenie czy brązowe plamki na dłoniach. Lista objawów chorej wątroby, które pojawiają się na skórze jest o wiele dłuższa.

2. Rumień i objaw meduzy

Marskość wątroby – o tym schorzeniu świadczyć może rumień zlokalizowany na dłoni. Prawdopodobieństwo tej choroby zwiększa się, jeśli przez długi czas chory ma ciepłe ręce oraz podobną zmianę na skórze podeszwy stóp.

Najczęstszym powikłaniem marskości wątroby jest nadciśnienie wrotne. Z kolei jego symptomem bywa tzw. głowa meduzy. Objawia się to specyficznym poszerzeniem żył, które położone są dookoła pępka. Nazwa "objaw meduzy" ma swoje źródło w mitologii greckiej. Meduza zamiast głowy miała liczne, wijące się węże. U osób, które cierpią na choroby wątroby zauważyć można kręte naczynia krwionośne wokół pępka.

3. Świąd skóry

Jest najczęściej występującym i najbardziej charakterystycznym objawem chorej wątroby. Jego nasilenie i czas trwania są bardzo różne.
Jedną z przyczyn świądu są zaburzenia w przepływie żółci. Wydzielana jest ona przez komórki wątroby i stanowi składnik niezbędny do trawienia pokarmów oraz przyswajania witamin. Gdy ten proces jest nieprawidłowy, pojawia się swędzenie skóry, w wyniku podniesienia poziomu bilirubiny we krwi.
Świąd nasila się zazwyczaj wieczorem oraz wtedy, gdy jest ciepło. Może utrudniać sen.

4. Kępki żółte

To nic innego jak podskórne złogi cholesterolu. Są miękkie i zlokalizowane najczęściej wokół oczu, choć występują też na łokciach, kolanach, pojawiają się na stopach, rękach i w okolicy pośladków. Kępki żółte świadczą o pierwotnej marskości żółciowej.

Takie złogi cholesterolu mogą rosnąć. Osiagają rozmiar nawet 7 cm, zwykle jednak są dużo mniejsze. 

5. Zmiany na paznokciach

Zgrubienia, podłużne bruzdy, białe przebarwienia to znaki, że wątroba nie pracuje prawidłowo.
Co więcej, jeśli choroba wątroby przez wiele lat pozostaje nierozpoznana, kształt paznokci może ulec zmianie na "zegarkowaty". Płytki paznokcia stają się wtedy okrągłe i wypukłe.

6. Bardzo sucha skóra

Sucha, spierzchnięta skóra dłoni? W pierwszym odruchu sięgamy po krem do rąk. Może się jednak okazać, że preparat wcale nie pomaga. Wtedy warto dokładnie obserwować organizm oraz zgłosić się na badania wątroby.

Jeśli skóra dłoni jest cienka, sucha i pomarszczona, w wyglądzie i w dotyku przypomina banknoty, może to sugerować alkoholową marskość wątroby. W wielu przypadkach diagnozuje się także przykurcz Dupuytrena. Choroba ta prowadzi do powstawania na dłoniach guzków, przez które nie można wyprostować palców. 

7. Wypadające włosy

Jeśli wypadają ci włosy, a dodatkowo tracisz owłosienie na przedramionach, w okolicy łonowej czy pach – zbadaj wątrobę. Intensywne wypadanie włosów to jeden z objawów charakterystycznych dla chorób tego narządu. Oprócz tego u mężczyzn z chorą wątrobą włosy rosną wolniej, może pojawić się spadek libido, czasem także zanik jąder.
Objawy te, choć charakterystyczne, mogą przypominać symptomy zespołu Cushinga. W przypadku obu schorzeń występuje bowiem otyłość brzuszna, a twarz nabiera okrągłych kształtów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak odnaleźć prawdziwą miłość

Odnalezienie prawdziwej miłości nie jest następstwem poszukiwań. Można robić wiele rzeczy: próbować poznać kogoś poprzez randkowe portale ...